پوکت یا ساموئی؟

پوکت یا ساموئی؟ | پوکت یا ساموئی؟

پوکت یا ساموئی؟

  • 1397/01/15
این شاید سوال هرکسی قبل از سفر به تایلند باشد. تایلند یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری جهان است؛ کشوری پرتراکم، با فرهنگ و جغرافیایی متفاوت. سالانه بیش از بیست میلیون گردشگر از این کشور بازدید می‌کنند که تقریبا بیش از یک صد هزار نفر از آنان ایرانی هستند.تایلند در جنوب شرق آسیا قرار دارد با آب و هوایی معتدل و مرطوب. شمال این کشور کوهستانی‌ست. قسمت شرقی و غربی آن را جنگل­ها و باغات احاطه کردند و در قسمت مرکزی مزارع کشاورزی جای گرفته است. سواحل جنوبی تایلند به همراه جزیره‌های متعددی که در این قسمت وجود دارد معمولا جزء مقاصد اصلی گردشگری محسوب می‌شود.

تایلند از لحاظ وسعت،‌ چندان بزرگ نیست اما به دلیل عدم تقارن جغرافیایی شهرهایی با فواصل زیاد دارد. پس به این نکته توجه داشته باشید که رفتن به تایلند در یک تور چند روزه به معنای رفتن به تمام نقاط آن نیست. شما باید قبل از رفتن بدانید به کجا می‌روید.


در ادامه سعی میکنیم شما را با دو مقصد مهم گردشگری در این کشور آشنا کرده و علاوه بر این امکان مقایسۀ این دو مقصد را برای شما فراهم کنیم تا بتوانید با توجه به علایق و امکانات انتخاب‌های مناسب‌تری داشته باشید

پوکت کجاست؟

پوکت یکی از بهترین مناطق گردشگری تایلند است. شهر پاتونگ مهم‌ترین شهر گردشگری در استان پوکت است.  فاصلۀ پوتک تا بانکوک (پایتخت تایلند) در حدود 860 کیلومتر است و مسافران برای رسیدن به آن راه‌های متفاوتی را می‌توانند انتخاب کنند. سفر هوایی، دریایی، زمینی.

پوکت جزیره­‌ای با سواحل عالی و امکانات گردشگری فوق‌العاده است. موزه‌های طبیعی منحصر به فرد زمین‌های ورزشی گلف، بناهای تاریخی متعدد، باغ وحش‌هایی بزرگ و فسیوال‌هایی که همواره در پوکت برگزار می‌شود؛ همه و همه به جذابیت این منطقه برای ورود گردشگران افزوده‌اند. پوکت جزء شلوغ‌ترین مقاصد گردشگری دنیاست که همواره در آن جشنی بی‌کران در حال برگزاریست.


سامویی کجاست؟   

سامویی جزیره‌ای در جنوب تایلند است. نام کامل آن‌‌ «کو سامویی» می‌باشد که به معنای بهشت امن است. سامویی 700 کیلومتر با بانکوک فاصله داشته و نزدیکترین خشکی در 80 کیلومتری آن قرار دارد. رفتن به سامویی از طریق هوایی و دریایی میسر است و راه زمینی ندارد. آب و هوای سامویی تا حدودی با نواحی دیگر تایلند متفاوت است. آب و هوایی بیشتر خشک که بارندگی آن معمولا در فصل پاییز است. سامویی رشته‌ کوه‌های بلندی نیز دارد که از آن در برابر باران‌های سیل‌آسا محافظت می‌کنند.  سامویی نیز داری جاذبه‌های طبیعی و انسانی فراوانی‌ست که البته میزان جاذبه‌های طبیعی آن بیشتر است و به نسبتِ پوکت مکانی خلوت‌تر به شمار می‌رود.


جاذبه‌های اصلی پوکت

علاوه بر امکانات رفاهی معمول در یک مکان توریستی، پوکت جذابیت‌های بی‌نظیری دارد:

 معبد وات چالونگ که یکی از بزرگترین معابد تایلند با معماری بی‌نظیر و مجسمه‌های بسیاری از بودا. نزدیک به 40 مجسمۀ بودا در این مکان نگهداری می‌شود.

  آکواریوم پوکت با ماهی‌های گرمسیری و انواع جانوران آبزی استوایی، یکی از معروف‌ترین آکواریوم‌های تایلند است. پارک تفریحی فانتاسی که به نوعی جلوگاه پیوند سنت و مدرنیته است. این پارک محل مناسبی برای خرید و تفریح و غذا خوردن است. باغ وحش طبیعی پوکت نیز بسیار معروف است. حیواناتی استوایی که بسیاری از آن‌ها دست آموز هستند.   

در اطراف پوکت جزایر کوچک و زیبایی هم قرار دارد که معروفترین آن­ها فی‌فی نام دارد. جنگل­های کوهستانی داخل جزیره سفری پرتکاپو را برای مسافران آن رقم می‌زنند. علاوه براین سواحل مرجانی  زیبا و قایق سواری در آب‌های ساحلی مرموز برای هر گردشگری جذاب خواهد بود. در اطراف پوکت خلیج فانگ فا نیز قرار دارد. داشتن صخره‌های آهکی و چشم‌اندازهای طبیعی و آبی با زمینۀ سبز رنگ جذابیت آرامش بخشی را به این خلیج بخشیده است.   

پوکت سواحل زیبایی هم دارد: ساحل صخره‌ای با درختان نخل (آواز شیر)، ساحلی جنگلی اما آفتاب گیر (لائم سینگ) ساحلی خلوت با تفریحات آبی  واستخرهای تفریحی بسیار (نائی هان) ساحلی با چشم‌اندازی باز و دلگشا (ساحل کارن) همه‌و‌همه پوکت را به قطب گردشگری عظیمی تبدیل کرده‌اند.

علاوه بر همۀ این‌ها پوکت جذابیت فرهنگی هم دارد. دیدن زندگی مردم تایلند و آشنایی با فرهنگ گذشتۀ آن‌ها در قسمت تاریخی شهر میسر است. وجود معابد، کافه‌ها، موزه‌ها و مغازه‌ها در محیطی تقریبا سنتی به این قسمت از شهر جلوه‌ای خاص بخشیده است. پس می‌توان در پوکت همه چیز یافت.

جاذبه‌های گردشگری در سامویی

سامویی همچون پوکت شلوغ نیست اما به آن «بهشت امن» می‌گویند. اصطلاح بهشت امن وسوسه برانگیز است و اگر بشنوید این اصطلاح تنها یک تبلیغ نیست کنجکاویتان بیشتر می‌شود. یکی از بزرگترین مجسمه‌های بودا در این جزیره قرار دارد و همین مساله موجب ورود گردشگران زیادی به این شهر می‌شود.

صخره‌های پدر بزرگ و مادر بزرگ هم از جمله جذابیت‌های ساحلی در سامویی هستند. اشکال مبهم سنگهایی صلب، روحی روان به ساحل این جزیره داده است. سامویی هم دارای جنگل‌های کوهستانی بسیاری است و یکی از جذابیت‌های گردشگری آن وجود ابشارهای زیبا در این جنگل‌هاست. آبشارهای نامونگ و هین لات مشهورتر از بقیه هستند. آنگ تونگ به عنوان یکی از بهترین پارک‌های آبی جهان در کنار این جزیره قرار دارد. یک پارک آبی با بیش از چهل جزیره و موجودات دریایی عجیب. بین دو ساحل چاونگ و لامای هم صخره‌هایی بزرگ و آهکی قرار دارد که به دلیل بزرگی به آن‌ها فیل‌های سامویی می‌گویند. سامویی سواحل خلوت تری نسبت به پوکت دارد و همین خود یکی از مزیت‌های آن نسبت به پوکت است. .

پوکت بهتر است یا سامویی؟

هردو جزیره از امکانات آسایشی کافی برای پذیرایی از مسافران برخوردارند. پس از این نظر آسوده باشید. پوکت جذابیت‌های متنوع بیشتری را به خود اختصاص داده و از طرفی ارزان‌تر نیز هست اما سفر به سامویی سفری آرام‌تر به نظر می‌رسد. شاید هزینه برای آرامش گران‌تر باشد. لازم به یادآوری است که شما در هر دو جزیره با غذاهایی متنوع و لذیذ پذیرایی خواهید شد و از این نظر نیز تفاوت چندانی میان این دو منطقه وجود ندارد.

پیام ها (0)

ارسال پیام