گم شدن در جنگل

گم شدن در جنگل

گم شدن در جنگل

یکی از اتفاقات ناخوشایندی که ممکن است در سفر به طبیعت به خصوص جنگل برای همه‌ی ما پیش بیاید، گم شدن است. تجربه‌ای تلخ که البته با رعایت برخی نکات پیش از سفر یا بعد از گم شدن، می‌توان از آن جلوگیری کرد یا از این شرایط نجات یافت.


ترس و وحشت را کنار بگذارید

ترس می تواند خطرناک ترین چیز باشد زیرا با از دست دادن تمرکز، طریقه ی استفاده ی مفید از وسایلی که همراه دارید را فراموش می کنید. لحظه ای که متوجه می شوید گم شده اید، قبل از انجام هر کاری دیگر، متوقف شوید. یک نفس عمیق بکشید و آرام باشید.قبل از هرکاری بنشینید، فکر کنید، محیط اطراف را به خوبی مشاهده کنید و با جمع آوری وسایل برای بقای خود تلاش کنید.

علامت گذاری کنید

جایی که هستید را نقطه ی صفر در نظر بگیرید.یک راه برای علامت گذاری با هر وسیله ای که می توانید، پیدا کنید. همچنین باید نکاتی را هم بدانید، مثلا اینکه خورشید از شرق طلوع می کند و از غرب غروب، قطب نما در جهت عقربه های ساعت از بالا (12) ، شمال، شرق، جنوب، غرب می باشد. یاد گرفتن جهات از طریق ستاره شناسی نیز می تواند در این هنگام ارزشمند باشد.

در یک مکان بمانید

ماندن در یک جا می تواند از شانس پیدا کردن مسیر توسط خود شما بکاهد اما انرژی شما را ذخیره می کند و ممکن است توسط کسی پیدا شوید. همچنین اگر با شخص دیگری هستید، به هیچ عنوان از یکدیگر جدا نشوید.

آتش درست کنید

چوب خشک جمع کنید و با آتش زا یک آتش دست و پا کنید.حتی اگر هوا گرم هم باشد باز شما به آتش نیاز دارید. به وسیله آتش می توانید خود را به دیگران نشان دهید و همچنین در شب به کمک شما می آید. فقط دقت داشته باشید که آتش را در جایی امن برپا کنید تا باعث آتش سوزی نشوید.

سر و صدا کنید

با سوت زدن، فریاد، آواز خواندن و یا کشیدن سنگ ها به یکدیگر ایجاد سر و صدا کنید تا دیگران از وجود شما و همچنین مکان شما مطلع شوند. همچنین روشن کردن آتش در جایی امن نیز راهی برای باخبر کردن دیگران است.

پیدا کردن آب و درست کردن پناهگاه

اولین چیزی که برای بقای شما مورد نیاز است، آب است. در حالت کلی بدن می تواند 3 روز بی آبی را تحمل کند اما از روز دوم شما حال خوبی نخواهید داشت. پس باید به دنبال منبعی برای تامین آب مورد نیاز باشید.بعد از پیدا کردن آب باید آنرا پاک کنید.برای تصفیه آب باید آنرا بجوشانید و یا از قرص های تصفیه ی آب استفاده کنید. و در نهایت باید پناهگاهی برای خود درست کنید تا از آب و باد در امان بمانید.


به اطراف خود و ویژگی‌های بارز آن توجه ویژه‌ای داشته باشید و به دقت آن را زیر نظر بگیرید

 در این شرایط، آرام بمانید. ترس، بزرگ‌ترین دشمن شما است. اگر وحشت‌زده شروع به دویدن کنید، حتی اگر کمی دور شوید باز هم جهت حرکت خود را گم خواهید کرد و این شرایط را بدتر می‌کند. سعی کنید تا به خاطر بیاورید که چطور به مکان فعلی رسیده‌اید.

 اگر نقشه و قطب‌نما دارید به آن اطمینان کنید و بی‌هدف قدم نزنید. از قطب‌نما استفاده کنید تا جهات جغرافیایی را پیدا کنید. مسیری که آمده‌اید را به خاطر بیاورید. اگر آرام باشید چیزهای زیادی را به خاطر خواهید آورد. اگر در یک مسیر قرار دارید آن را ترک نکنید.

 

 مسیری که آمده‌اید برگردید. از هرجایی که عبور می‌کنید علامتی برای آن در نظر بگیرید یا با چیزی آن را علامت‌گذاری کنید. به این ترتیب همیشه می‌توانید به مکان اولیه‌ی خود برگردید. اگر افرادی در تلاش برای پیدا کردن شما باشند، این علامت‌ها می‌تواند راه‌گشای آنها باشد. پس تا جایی که می‌توانید به خصوص در پیچ‌ها علامت بگذارید. فرض کنید که ده دقیقه پیش از مسیر منحرف شده‌اید. اگر بیش از ده دقیقه است که از راهی که آمده‌اید در حال برگشتن هستید و هنوز به جاده نرسیده‌اید، بدانید که راه را اشتباه رفته‌اید.

 به یاد داشته باشید که اگر ردپایتان مشخص نیست و دقیق نمی‌دانید که از کدام مسیر آمده‌اید، بهترین کار این است که همان‌جایی که هستید توقف کنید و منتظر باشید تا جست‌و‌جوگران شما را پیدا کنند. علامتی ایجاد کنید که از ارتفاع قابل مشاهده باشد. زمانی که متوجه می‌شوید افرادی به دنبال شما می‌گردند، فریاد بزنید و کمک بخواهید. اگر همراهتان سوت دارید از آن استفاده کنید. در مکانی باز قرار بگیرید تا پیدا کردنتان راحت باشد و راحت دیده شوید. زیر انبوه درختان یا داخل غارها پنهان نشوید.


 اگر غروب شده، آسیب دیده‌اید یا خسته هستید، همان جایی که هستید بمانید و فردا در روشنی روز به دنبال مسیر برگشت بگردید.

در نهایت رودخانه‌ها و جوی‌های آبی که در پایین دست جریان دارند را دنبال کنید. گرچه ممکن است این کار سخت باشد اما معمولا دنبال کردن مسیر آب به روستا یا جاده‌ای منتهی می‌شود.

پیام ها (0)

ارسال پیام