جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه | جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه

  • 1397/02/18
کرمانشاه، دیار پهلوانان و غیور مردان ایران زمین، شهری که از نظر وسعت در رده هفدهمین شهر بزرگ ایران قرار گرفته است، در غرب کشورمان چون نگینی می درخشد و به واسطۀ جاذبه های دیدنی تاریخی و طبیعی خود به قطب گردشگری منطقه غرب تبدیل شده است. کرمانشاه را می توان مرکزیت تمدن ایرانی دانست. هر گوشه از این منطقه، رد و نشانی از شکوه تاریخی ایران زمین را می توان مشاهده کرد. آثار و جاذبه هایی که سند فرهنگ و شکوه مردمان ایران را امضا می کند. در کنار تمام جاذبه های تاریخی این منطقه، به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی حاکم بر استان، جاذبه های طبیعی ناب و بکری نیز در کرمانشاه یافت می شود که همین جاذبه های گردشگری کرمانشاه، سبب جذب علاقه مندان به طبیعت و طبیعت گردی نیز شده است.کرمانشاه و باغ گل های خوش رنگ و لعاب

در سفر به کرمانشاه پس از اصفهان و ملایر شناخته شده ترین منطقه پرورش گل و گیاه ایران است. در این منطقه باغ گل های زیبا و چشم نوازی گسترده شده است که نگاه ها را به خود جذب می کند. مساحت این باغ از جاهای دیدنی کرمانشاه چیزی در حدود 5 هکتار برآورد شده است و در دل این زمین حاصل خیر بیش از 4 هزار گونه گیاهی پرورش پیدا می کند. این گل ها از گونه های ایرانی، فرانسوی، ژاپنی و ایتالیایی می باشند و با رنگ و لعاب خاص شان زینت بخش منطقه جاذبه های گردشگری کرمانشاه شده اند. علاوه بر گونه های گیاهی یاد شده که همه آن ها از بذر های درجه یک هلندی پرورش یافته اند، بخش گل های فصلی، درختچه های تزئینی، نمایشگاه کاکتوس ها و گونه های نادر گیاهی علاقه مندان به گل و گیاه را به وجد می آورند و جلوه این باغ از نمونه جاهای دیدنی کرمانشاه را افزایش می دهند. برکه و آبراه هایی که در دل باغ گل ها یافت می شود، این باغ را نسبت به سایر هم نوعانش خاص تر می کند. برای اینکه از زیبایی های باغ گل های کرمانشاه بهره مند شوید باید به کربندی غربی کرمانشاه بروید ودر مقابل بیمارستان سینای کرمانشاه این باغ را رویت کنید و در میان این زیبایی های طبیعی از مجموعه جاذبه ها پای بگذارید.


تاریخ مصور ایران زمین، در قلب سنگ نوشته های طاق بستان

در فاصله 12 کیلومتری از شمال غربی شهر کرمانشاه، جاذبه تاریخی طاق بستان واقع شده است. جاذبه ای که شامل مجموعه ای است از سنگ نوشته ها، سنگ نگاره ها و کنده کاری ها و حجاری هایی که از گذشتگانمان برای ما به میراث مانده است. جاذبه تاریخی طاق بستان یک طاق کوچک و یک طاق بزرگ دارد و چشمه ساری زلال و خنک در این اثر جریان دارد. در این سنگ نوشته ها و سنگ نگاره ها می توان صحنه هایی از نواختن چنگ و شکار، تاج گذاری اردشیر دوم و تاج گذاری خسرو پرویز و هم چنین تاج گذاری ها شاپور دوم و سوم را مشاهده کرد. علاوه بر تمام ویژگی های خاص طاق بستان، پارک کوهستان نیز که در 10 کیلومتری این اثر تاریخی واقع شده است و یک تفرجگاه طبیعی و تاریخی را در این منطقه پدیدار ساخته است. این جاذبه کهن کرمانشاه اگر چه در لیست آثار میراث ملی به ثبت رسیده است ولی بوی دنده کباب و بوی کباب کرمانشاهی سبب شده است که در لیست میراث جهانی جایی نداشته باشد و یونسکو، به سبب رعایت نشدن نکته حریم بو این جاذبه از جاذبه های گردشگری کرمانشاه ، در برابر تلاش ایرانیان برای به ثبت رساندن طاق بستان مقاومت می کند.

یافتن معماری مساجد ترکیه در مسجد شافعی های کرمانشاه

شاید دیدن مسجد شافعی کرمانشاه به دلیل معماری خاصی که دارد شما را شگفت زده سازد. این مسجد که جزو دیدنی ترین مساجد ایران می باشد به دلیل سبک معماری ترکیه ای خود شهرتی جهانی یافته است. سنگ بنای مسجد شافعی های کرمانشاه در سال 1324 نهاده شده است و از سال 1326 است که مورد بهره برداری واقع شده است و برادران و خواهران اهل تسنن منطقه کرمانشاه در این مسجد به اقامه نماز می پردازند. اگر در میدان جوانشیر کرمانشاه باشید می توانید گلدسته هایی بلند و کشیده مسجد را مشاهده نمایید. گلدسته هایی که به دلیل سبک برش و تزئین خاص اش در میان سایر مساجد شاخص گشته است. همان گونه که اشاره شد مسجد شافعی از یک سو به میدان جوانشیر و از طرفی دیگر به تاریکه بازار ختم می شود. بازدید از چنین جاذبه مذهبی در سفر به کرمانشاه و در مجموعه جاهای دیدنی کرمانشاه و در سفر به کرمانشاه را نمی توان به راحتی از دست داد.


بیستون، جاذبه ای که به سمبل کرمانشاه تبدیل شده است

در سفر به کرمانشاه در میان گردشگران ایرانی و غیر ایرانی این جاذبه سمبل کرمانشاه می باشد. به محض این که نام کرمانشاه بیان می شود خیلی از ذهن ها به سمت این کتبیه تاریخی معطوف می شود. کتیبه ای که به گفته محققان و اهالی فن، بزرگ ترین سنگ نوشته جهان است و هیبت بی مثالش هر بیننده ای را شیفته و خیرۀ خود می سازد. جای جای مجموعه بیستون آثاری وجود دارد که نمی توان به راحتی از کنارشان عبور کرد. کوه با عظمت بیستون که به اعتقاد گذشتگان جایگاه خدایان بوده است و سنگ نوشته هایی که به دستور داریوش بزرگ برو روی تنه کوه نقش بسته شده است تنها بخشی از این زیبایی ها و شگفتی ها است. این سنگ نوشته که به سه خط اکدی، عیلامی و پارسی باستان می باشد، نشان هایی از شکوه حاکمیت داریوش بر روی ایران بوده است.علاوه بر کوه بیستون، مجسمه ای موسوم به مجسمه هرکول نیز از شگفتی های این منطقه می باشد. مجسمه ای که علاوه بر این که مورد علاقه گردشگران است به شدت مورد علاقه سارقان نیز می باشد. سر این مجسمه تا کنون دو بار به سرقت رفته است و سری که الان بر روی بدن این مجسمه وجود دارد، کپی است و ساخته دست هنرمندان امروزی است.در مقابل کوه بیستون، مجموعه کاروانسرای شاه عباسی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه نیز وجود دارد که رونق بیشتری به این جاذبه گردشگری بخشیده است. کاروانسرای شاه عباسی دارای چهار ایوان است که مساحتی در حدود 3 هزار متر دارد . گفته می شود که کار ساخت این کارونسرا از دوره شاه عباس آغار شده است و تا دوران سلطنت شاه سلیمان به طول انجامیده است. در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی اقدام به بازسازی این بنا نموده است و آن را به بخش خصوصی واگذار کرده است. امروزه در بنای کاروانسرا در سفر به کرمانشاه هتل لاله بیستون از جاهای دیدنی کرمانشاه واقع شده است.دو اثر کتیبه شیخ علی خان زنگنه و کاروانسرای ایلخانی نیز در مجموعه بی نظیر بیستون واقع شده است. اگر می خواهید تاریخ را یکجا ورق بزنید به جاذبه بیستون بروید.


یادگاری از دوره قاجاریه، تکیه تاریخی معاون الملک

از مجموعه جاهای دیدنی کرمانشاه جاذبه تاریخی تکیه معاون الملک یکی از آثار به جا مانده از تاریخ معاصر است که از دوره قاجاریه به یادگار مانده است. جاذبه یاد شده در کرمانشاه به دلیل کاشی کاری خاصی که دارد، در لیست آثار شاخص قرار گرفته است. تکیه معاون الملک که در سال 1282 بنا گشته است محلی بوده که مراسم های مذهبی و آیینی را برپا می کردند. بعده ها به دلیل وجود اختلافات قومی و عشایری موجود در این منطقه، این محل به عنوان مکانی برای رفع اختلاف ها در آمد و سپس با جوش و خروش نهضت مشروطه پایگاه گردهمایی مشروطه خواهان شد. هر چند که این سیر تغییر و تحول ها تکیه را از هدف اصلی خود که همان برگزاری مراسم های مذهبی بود دور نساخت.کاشی کاری های یاد شده که بعضاً برجسته و نیمه برجسته هستند و با رنگ های طبیعی تصاویری را خلق کرده اند که روایتگر وقایع تاریخی مهمی است. غزوات حضرت محمد (ص)، نبرد های حضرت علی (ع)، واقعۀ کربلا، تصاویر پادشاهان هخامنشی و باستانی و عمارت تخت جشمید تنها بخشی از تصاویر نقش بسته بر دیواره های این جاذبه است. 17 سال زمان صرف شده است تا این کاشی کاری ها، تکمیل شوند و به دو قسمت زینبیه و عباسیه تقسیم گردند. برای رسیدن به این جاذبه تاریخی باید به محل آبشوران قدیم (خیابان حداد عادل امروزی) مراجعه کنید تا ضمن بازدید از این مکان تاریخی از موزه پوشاک و مردم شناسی تکیه نیز بازدید به عمل آورید.


تکیه بیگلربیگی، دومین تکیه بزرگ کرمانشاه که از دوره قاجار پا بر جا مانده است

بعد از تکیه معاون الملک از جاهای دیدنی کرمانشاه که به دلیل کاشی کاری اش شهرت یافته به تکیه بیگلربیگی می رسیم که توسط عبدالله خان بیگلربیگی بنا شده است و دارای آیینه کاری بی نظیری می باشد. علاوه بر آیینه کاری های بی نظیری که دور تا دور تکیه را آذین نموده است، حیاط با صفا و چشم نوازی نیز درون این تکیه در سفر به کرمانشاه می باشد که با حوضی که در قلب خود جای داده است فضا را بیش از پیش تلطیف می کند. در قسمت غربی حیاط تکیه، تالار آیینه کاری اصلی واقع شده است که حسینیه خطاب می شود. در تالار آیینه تکیه می توانید کتیبه هایی را مشاهده نمایید که به دوران سلطنت مظفرالدی شاه قاجار باز می گردد. علاوه بر محیط تکیه، موزه ای برپا گشته است که کتابت ها و خط و نگارش ها را در طول تاریخ گرد آوری کرده است. برای رسیدن به تکیه بیگلربیگی باید به خیابان مدرس که از محله های قدیمی کرمانشاه است بروید. در کوچه پس کوچه های فیض آباد در سفر به کرمانشاه و روبه روی کوچه صارم الدوله است که درب وردی تکیه ظاهر می شود و میزبان علاقه مندان می باشد

سراب صحنه، جاذبه ی طبیعی خاص و بی بدیل کرمانشاه

اگر شما نیز از زندگی شهری و آلودگی های متداول آن خسته شده اید و به دنبال جاذبۀ طبیعی بی مانندی هستید که خستگی زندگی ماشینی را از تن برهانید سراب صحنه بهترین گزینه است. این جاذبه که خوش آب و هوا ترین منطقه در کرمانشاه می باشد فاصله ای نزدیک به 55 کیلومتر تا کرمانشاه دارد و با طی مسافتی یک ساعته می توان به مقصد رسید. مکانی که به دلیل درختان سر به فلک کشیده اش و آبشارهای زلال و خنک اش شهرتی جهانی یافته است و یکه تاز جاذبه های طبیعی منطقه غرب کشور گشته است.سراب صحنه که در شمال شهر صحنه واقع شده است را دربند کرمانشاه می خوانند. این سراب بی نظیر از چهار چشمه اصلی پدیدار گشته است و به آبشاری زیبا منتهی می گردد که روزی جایگاه استراحت پادشاهان بوده است اما امروزه تمام علاقه مندان به طبیعت گردی از داخل و خارج کشور این فرصت را دارند تا دمی آرامش را از سراب صحنه به روح خود هدیه دهند.علاوه بر سراب و چشمه ها و آبشارش، دریاچه مصنوعی و قایق های پدالی اش خانواده ها را مجذوب خود می سازد و اوقات مفرحی را برایشان فراهم می آورد. در دربند کرمانشاه علاوه بر زیبایی های طبیعی زیبایی های تاریخی نیز به چشم می خورد. گور دخمه صحنه از جاهای دیدنی کرمانشاه در سفر به کرمانشاه خاص منطقه است که در سمت راست رود صحنه واقع شده است. اگر می خواهید ضمن بهره مندی از یک طبیعت بکر جاذبه های تاریخی را نیز از نظر بگذرانید سراب صحنه کرمانشاه را فراموش نکنید.در این مجال سعی شد که گوشه ای از جاذبه های پر شمار دیار دلاوران و غیورمردان، کرمانشاه، را به شما معرفی کنیم و در میانشان به گشت و گذاری ذهنی بپردازیم. امید است که این نوشتار زمینه ساز سفری خاطره انگیز در کرمانشاه شود.

پیام ها (0)

ارسال پیام